Založ si blog

Dehonestované právo a právny systém

Som študentkou práva, tak sa s tým stretávam na každom kroku, ale myslím, že všetci by sme mali uvedomiť v akom bezprávnom štáte žijeme. Ešte stále súčasná garnitúra, a teda šéfka ministerstva spravodlivosti, Lucia Žitňanská, sa síce snažila stransparentniť a sprehľadniť rozhodnutia sudcov tak, aby sme videli do ich kancelárií, no za svoje krátke funkčné obdobie nestihla všetko.

Snažila sa tiež o skrátenie súdnych konaní a o odpolitizovanie súdnictva mnohými žalobami, ktoré putovali smerom na predsedu Najvyššieho súdu. Vyslúžila si za to mnohé urážky a dehonestujúce slová, no nezdá sa, že by ju nejako zasiahli. Zdá sa, že tu predsa len bola snaha o zmenu, aj keď zo strany, ktorá je prehnitá korupciou a korupciou dosahuje svoje opovrhnutiahodné ciele špinavými praktikami. Ako je potom možné veriť slovám a skutkom jej podpredsedníčky v kresle inštitúcie spravodlivosti? Len ťažko.

Práve preto chcem poukázať na pretrvávajúcu zlú situáciu v súdnictve a na nedôveru ľudí v rezorte spravodlivosti. Podľa prieskumov občania Slovenska nielenže nedôverujú v spravodlivé, nezávislé a rýchle súdne procesy, ale aj nedôverujú štátu a jeho zástupcom. Chcem prinavrátiť dôveru vám, občanom, v súdnictvo a v spravodlivé súdne procesy pomocou právnych noriem, ktoré budú vymožiteľné pre každého občana bez zdĺhavých súdnych prieťahov.

Podľa štatistík je súčasná doba čakania na rozhodnutie súdov približne dva až tri roky. Za tento čas môže byť súdne konanie spolitizované či inak ovplyvnené. Za tento čas sa návrh alebo žaloba, ktorú sme podali na súd, môže vo vzťahu k nám úplne zmeniť. Nielen jej skutková podstata, ale i náš názor na ňu. Okolnosti, za ktorých sme ju podávali, nemusia byť rovnaké, ako tie, za akých súd dospeje k jej rozhodnutiu. Vezmime si napríklad susedský spor ohrozujúci slobodu nášho bývania sťažujúci nám pokojné domáce prostredie. Rozhodneme sa s ním niečo spraviť a zažalujeme svojho neúnosného suseda v staršom veku. Kým súd dospeje k rozhodnutiu, sused tu už nie je medzi nami, a súd môže zastaviť konanie, takže sa spravodlivého rozhodnutia v náš prospech nikdy nemusíme nedočkať.

Pridlhé súdne konanie, ktoré sú ľudsky neúnosné a výsmešné pre každého občana, sú len jedným z mála problémov súčasnej „spravodlivej“ spoločnosti. Problémom je aj vymožiteľnosť práva respektíve právna nespravodlivosť. Súčasné právne normy sú vytvorené tak, že vyhovujú skupine mocných a vyvolených. Sú vytvorené pre tých, ktorí majú financie na dobrých právnikov alebo účtovníkov a vedia sa tak vyhnúť mnohým pravidlám, ktoré sa nás, bežných občanov Slovenska dotýkajú a sú vymožiteľné. Naozaj, skúsme sa pozrieť na tých, ktorí sa vozia na drahých autách a ostatný občania sa na nich pozerajú zo zastávky MHD. Česť tým výnimkám, ktoré si tieto peniaze zarobili tvrdou prácou, no na Slovensku je to prakticky nemožné. Pozrime sa na to, ako k týmto drahým autám prišli. Sú povolaním napríklad podnikatelia a majú šikovného a prešpekulovaného účtovníka. Ten im umožní také manipulácie s daňami a odvodovým systémom, že do štátnej kasy nemusia platiť ani euro. Tieto peniaze im teda zostávajú ako čistý zárobkový zisk, a verte, že v takýchto prípadoch nejde o nízke sumy. Však keď majú na také autá…

Ďalším prípadom môže byť súdne konanie, kde si bohatý človek môže dovoliť dobrého právnika. Súd vyhrá nespravodlivo, je evidentné, že pravda nebola na jeho strane, no šikovný právnik je schopný nájsť, ako sa vraví, skulinky v práve, a tým dosiahnuť víťazstvo na súde. Ak sa potom dovolávate spravodlivosti a pravdy, nedočkáte sa. Prečo? Pretože tento právnik vyhral súd pre svojho klienta na základe „litery zákona“ – znenia práva. Problém nie je v tom, že právne normy a zákony sú postavené tak, aby ich spomínaní – vyvolení či solventní, mohli pomocou kvalitných zástupcov vyhrať a otočiť vo svoj prospech, ale v tom, že sudcovnia rozhodujú bez kontroly. Jednoducho povedané, zákony sú vytvorené pre menšinu a dovolávať sa spravodlivosti je zbytočné.

Preto navrhujem zásadné zmeny v súdnictve a v rezorte spravodlivosti, a to zmenou zakotvenou v ústave. Základnými východiskami programu strany Právo a Spravodlivosť sú právny štát, presadzovanie princípov práva a spravodlivosti, slobody a demokracie zakotvených v Ústave Slovenskej republiky vo všetkých oblastiach života. Strana bude usilovať o otvorenú a spravodlivú spoločnosť bez ohľadu na príslušnosť k národnosti, vierovyznaniu, rasového alebo etnického pôvodu, rodinného alebo sociálneho stavu, pohlavia a sexuálnej orientácie, veku, zdravotného stavu. Máme v úmysle presadzovať také právne normy a ich bezpodmienečnú vymožiteľnosť, ktoré budú zabezpečovať spravodlivosť vo všetkých sférach života bez rozdielu pre každého občana a súčasne budú zabezpečovať jeho ochranu pred bezprávím a svojvôľou nech by ju páchal ktokoľvek. V prvom rade chceme vám, občanom, prinavrátiť dôveru v politiku, právo a spravodlivosť, a to tak, že obmedzíme právomoci v rámci poslaneckej, ako i sudcovskej imunity. Prioritou pre nás bude výrazné skrátenie súdnych konaní a skvalitnenie súdnych procesov. Chceme presadzovať solidaritu v prípadoch kde je potrebná a odstrániť zneužívanie solidárneho systému pomocí a výhod v prípadoch kde je solidarita zneužívaná.

Základom je, aby bolo právo záväzné pre všetkých. Nad právom nesmie stáť nikto, ani mocní, ani vyvolení!

 

http://www.pravoaspravodlivost.sk

http://www.facebook.com/STRANAPRAVOASPRAVODLIVOST

Čo zajtra?

09.03.2012

Sme vôbec schopní sa polepšiť vo forme výberu politikov v náš prospech ? Máme na to 10. marca tohto roku skvelú príležitosť. Keď nerobia zmeny v náš prospech tí hore, musíme urobiť rozhodnutie viac »

Nezamestnanosť podľa Fica

08.03.2012

V oblasti nezamestnanosti je situácia zlá. No o poklese reálnej mzdy opäť klame. Klamstvo sa dá štatisticky dokázať pre každého, kto bude chcieť. Aby sme mohli vysvetliť prečo je stav taký, viac »

Fico: Slovensko môže po voľbách posunúť dopredu len vláda zložená z malého počtu strán

06.03.2012

V tomto veľmi dobre chápem obrovskú túžbu pána Fica vládnuť s veľkou prevahou. Zažili sme to na vlastnej koži v rokoch 2006 – 2010. Keď nastúpil do vlády, zdedil ekonomiku v dovtedy na viac »

statelov

SaS žiada v súvislosti s útokmi v Marianke, aby zasiahla NAKA

18.01.2019 12:24

Niekto úmyselne zapálil auto starostovi obce Dušanovi Statelovi.

Stefan Löfven

Vo Švédsku zvolili za premiéra Löfvena, ukončili politický pat

18.01.2019 12:08

Švédsko bolo v patovej situácii od septembrových volieb, v ktorých si väčšinu v parlamente nezaistila ani jedna strana.

SR MV Orava kalamita snehová vrtuľník ZAX

Mimoriadna situácia na severe trvá, v Ždiari sa život vracia do normálu

18.01.2019 11:48

Pri odstraňovaní následkov snehovej kalamity na Orave pomáhajú vojaci.

Blatné na Ostrove, lehnice, R7

Planý poplach pri Blatnej na Ostrove riešia orgány činné v trestnom konaní

18.01.2019 11:44

Únik nebezpečnej látky nepotvrdili hasiči ani kontrolné chemické laboratóriá.

krizanova

Právo by malo platiť pre všetkých a bez rozdielu. Nechcem, aby bohatí a mocní vládli tejto krajine. A preto som predseda strany PRÁVO A SPRAVODLIVOSŤ. www.pravoaspravodlivost.sk, www.facebook.com/STRANAPRAVOA…

Štatistiky blogu

Počet článkov: 7
Celková čítanosť: 16540x
Priemerná čítanosť článkov: 2363x

Autor blogu

Kategórie

Archív